Петнаесет фирми лиценцирани за урбанистички планови

Петнаесет фирми лиценцирани за урбанистички планови

Петнаесет фирми вчера добија лиценци за изработка на урбанистички планови, со што станаа единствените што може да конкурирараат на јавните огласи што ги распишуваат Владата и општините.Лиценци добија Архитектонскиот факултет во Скопје, Агенцијата за просторно планирање, „Зуас“, „Инпума“, „Зум“ и „Билд“ од Скопје. Лиценцирани фирми се и „Простор“ од Куманово, „Урбан“ и „Штипроект“ од Штип, „Го-план“ и „Полог проект про“ од Гостивар, „Урбан план“ од Тетово, „Урбан проект“ и „Форми“ од Прилеп и „Дизајн центар“ од Кавадарци.Важноста на лиценците е пет години.
| | веќе видена | слични

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 139 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната ...
сите 178 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петнаесет фирми лиценцирани за урбанистички планови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: