Проститутките кривично ќе одговараат за ширење жолтица

Седум од приведените проститутки минатиот месец, биле заразени од вирусот Хепатит Ц. Кривично ќе одговараат за пренесување заразна болест, некои од нив ненамерно, но некои и свесно ги заразувале своите клиенти, велат во МВР.

МВР денеска апелираше до сите кои користеле сексуални услуги од дамите на ноќта да направат лекарски проверки. Полицијата и со критика на невладиниот сектор, апсењето на проститутките и вонредното носење на лекарски преглед го коментираа како кршење на нивните човекови права.

Полицијата ја заврши својата работа и ги тргна од улица, но и ги казни со парична казна од 600 до 800 евра, надлежните министерства и невладиниот сектор сега си ја префрлаат топката кој треба да ги ресоцијализира и да ги згрижи проститутките, а по трагање за пари овие жени се враќаат на местото каде за нив единствено има работа - на улица.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 304 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 116 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 134 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проститутките кривично ќе одговараат за ширење жолтица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: