Советувања за новиот начин на пресметка на плата

Главни теми на советувањата, покрај новиот начин на пресметка на плата ќе бидат и реформата на системот на финансирање на социјалните придонеси и начинот на функционирање на системот на интегрирана наплата на придонеси и персонален данок на доход.

Советувањата, во организација на Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, ќе се одржат во Скопје, Тетово, Битола, Струга, Штип и Струмица, а ќе ги држат предавачи од сите вклучени институции во реформата. Тие се наменети за работодавците, но и за останатите заинтересирани субјекти.

Циклусот советувања има за цел да се појасни преминувањето кон т.н. концепција на бруто плати на работниците.
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Советувања за новиот начин на пресметка на плата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: