Волците секојдневие во скопското село Црн Врв

Крави, овци, коза и коњи беа вкусно јадење за глутница волци кои оперираат во последните 10 дена во селото Црн Врв, во околината на Скопје.

Жителите на ова село се вознемирени од волците кои речиси секоја вечер напаѓаат по некое животно. Една крава денеска беше касната од волк, нејзиниот сопственик Али Меркес разочарано вели дека сега не знае што да прави со неа.

„Пред еден час ја нападнаа кравата спроти селото, онаму, испукавме неколку куршуми и волкот веднаш ја пушти, но не беше само еден туку беа три, четири. Оваа крава не ја бива, за отпат е, нека ја земе државата, јас не знам што да правам со неа.“

Меркез Рамановски-жител на Црн Врв вели:

„Им се јавив на ветеринарите, дојдоа и ја шиеа кравата од 9 часот до 11. Незнам дали ќе ја биде. Кравава и да преживее таа е без виме, без ништо.. Можеби месото не се јаде, незнам што ќе правам“.


Жителите на ова село велат дека денешните кучиња не ја бранат стоката од волците. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 640 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 468 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Волците секојдневие во скопското село Црн Врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: