Волците секојдневие во скопското село Црн Врв

Крави, овци, коза и коњи беа вкусно јадење за глутница волци кои оперираат во последните 10 дена во селото Црн Врв, во околината на Скопје.

Жителите на ова село се вознемирени од волците кои речиси секоја вечер напаѓаат по некое животно. Една крава денеска беше касната од волк, нејзиниот сопственик Али Меркес разочарано вели дека сега не знае што да прави со неа.

„Пред еден час ја нападнаа кравата спроти селото, онаму, испукавме неколку куршуми и волкот веднаш ја пушти, но не беше само еден туку беа три, четири. Оваа крава не ја бива, за отпат е, нека ја земе државата, јас не знам што да правам со неа.“

Меркез Рамановски-жител на Црн Врв вели:

„Им се јавив на ветеринарите, дојдоа и ја шиеа кравата од 9 часот до 11. Незнам дали ќе ја биде. Кравава и да преживее таа е без виме, без ништо.. Можеби месото не се јаде, незнам што ќе правам“.


Жителите на ова село велат дека денешните кучиња не ја бранат стоката од волците. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Волците секојдневие во скопското село Црн Врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: