Електронско доделување на ЦЕМТ дозволи

По електронски пат трета година по ред Министерството за транспорт и врски на 302 транспортни компании им додели вкупно 849 ЦЕМТ дозволи за 2009 година.

За да се елиминираат сомневањата за измама и корупција победниците ги бираше компјутер. Според министерот Јанакиески, на овој начин се намалува административниот товар за превозниците и се поедноставуваат условите за работа на службениците.

Незадоволните имаат право на жалба.

- Со практичната реализација и примена на електронскиот систем на аплицирање и дистрибуција на транспортните дозволи, ги потврдивме нашите заложби за целосна елиминација на секоја можност за корупција во секторот транспорт, за јакнање на транспарентноста во давањето услуги на граѓаните и компаниите од Република Македонија. СО тоа се стави и крај на стариот и често неточен систем за издавање на дозволите - изјави Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски.

- Целта од минатата година е постигната, во Македонија веќе имаме 570 еуро 5 возила,. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 154 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 199 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Електронско доделување на ЦЕМТ дозволи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: