Мариовско и понатаму пусто и сиромашно и покрај огромниот потенцијал за развој

Без долгорочна стратегија за развој на сточарството, земјоделието и рударството, најбогатиот дел од Македонија, Мариово ќе тони во сиромаштија. За 10-на години покрај Гујѓаково, Врпско и Живово целосно опустошени и напуштени ќе останат уште најмалку 5 села.

- Во 50-ите години имало околу 100 илјади овци во мариовско што е една петтина од вкупниот сегашен број во Македонија . Имало околу 30 илјади грла крупен добиток. Тоа бил голем капитал за тогашни услови. Мариово е беспрекорно, еколошки чист регион. Погодно е за производство и преработка на здрава храна - рече Спасе Чакрески, претседател на м.з. Витолиште.


На 500 километри квадратни, во 14 села живеат 500 мариовци. Во најголемото село Витолиште 130. 90 отсто се стари над 65 години. Пари за одржување на водоводот нема. Поради тоа две година водата им е бактериолошки неисправна. Поштата им е затворена. Погонот и опремата, од поранешната конфекција „Солидност“, пропаѓаат.

- Никој не сака да поведе сметка. Имаме општествени ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 213 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мариовско и понатаму пусто и сиромашно и покрај огромниот потенцијал за развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: