Мариовско и понатаму пусто и сиромашно и покрај огромниот потенцијал за развој

Без долгорочна стратегија за развој на сточарството, земјоделието и рударството, најбогатиот дел од Македонија, Мариово ќе тони во сиромаштија. За 10-на години покрај Гујѓаково, Врпско и Живово целосно опустошени и напуштени ќе останат уште најмалку 5 села.

- Во 50-ите години имало околу 100 илјади овци во мариовско што е една петтина од вкупниот сегашен број во Македонија . Имало околу 30 илјади грла крупен добиток. Тоа бил голем капитал за тогашни услови. Мариово е беспрекорно, еколошки чист регион. Погодно е за производство и преработка на здрава храна - рече Спасе Чакрески, претседател на м.з. Витолиште.


На 500 километри квадратни, во 14 села живеат 500 мариовци. Во најголемото село Витолиште 130. 90 отсто се стари над 65 години. Пари за одржување на водоводот нема. Поради тоа две година водата им е бактериолошки неисправна. Поштата им е затворена. Погонот и опремата, од поранешната конфекција „Солидност“, пропаѓаат.

- Никој не сака да поведе сметка. Имаме општествени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ние сме дел од Европа и денешната неправда не смее да нѐ оддалечи од нашите напори да продолжиме со имплементацијата на реформите, изградбата на ...
сите 456 | | | веќе видена

Премиерот Заев и коалицискиот лидер на ДУИ, Али Ахмети, вечерва се среќаваат за да разговараат по неуспехот во Брисел, Македонија да добие датум.Заев ќе ...
сите 181 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мариовско и понатаму пусто и сиромашно и покрај огромниот потенцијал за развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: