Култура - Прсиплева и прст и плева

Сигурно на сите ви е познат изразот прст и плева, драги читатели. Знаете и кога се употребува и со какво значење. Но, можеби, некогаш сте се запрашале што всушност претставува овој израз? Од кои компоненти е составен? Кога подобро ќе размислите, навидум и нема некоја логика меѓу значењето на зборовите од кои е составен овој израз и значењето во кое се употребува. За што всушност станува збор?
Фразеологизмот прсиплева или прст и плева означува нешто што е во голема количина, односно многу. Кога ќе се изделат зборовите од кои е составен, нема некоја врска со неговото значење. Прст како дел од човековото тело никако не ве упатува на тоа дека нешто е во голема количина. Но, овде се работи за еден фразеологизам што по потекло е од постариот словенски слој и во него зборот прст значи земја, особено горниот, раскопаниот, растресит слој (Речник на македонскиот јазик со српскохрватски толкувања). Овој збор е означен како архаизам и е зачуван единствено во овој фразеологизам. Зборот плева, пак, во Речникот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 194 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 195 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Прсиплева и прст и плева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: