Култура - Прсиплева и прст и плева

Сигурно на сите ви е познат изразот прст и плева, драги читатели. Знаете и кога се употребува и со какво значење. Но, можеби, некогаш сте се запрашале што всушност претставува овој израз? Од кои компоненти е составен? Кога подобро ќе размислите, навидум и нема некоја логика меѓу значењето на зборовите од кои е составен овој израз и значењето во кое се употребува. За што всушност станува збор?
Фразеологизмот прсиплева или прст и плева означува нешто што е во голема количина, односно многу. Кога ќе се изделат зборовите од кои е составен, нема некоја врска со неговото значење. Прст како дел од човековото тело никако не ве упатува на тоа дека нешто е во голема количина. Но, овде се работи за еден фразеологизам што по потекло е од постариот словенски слој и во него зборот прст значи земја, особено горниот, раскопаниот, растресит слој (Речник на македонскиот јазик со српскохрватски толкувања). Овој збор е означен како архаизам и е зачуван единствено во овој фразеологизам. Зборот плева, пак, во Речникот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се ...
сите 122 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 84 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Прсиплева и прст и плева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: