„Металец“ ќе стане центар за опрема за обновлива енергија

Прилепската фирмата „Металец“ ќе стане центар за производство на опрема за обновлива енергија. Во инвестицијата за производство на опремата заедно со „Металец“ влегуваат и новите партнери, словенечката фирма ЦМЦ и израелската ЕИГ од Тел Авив.

Од „Металец“ велат дека ќе произведуваат различна опрема за производство на алтернативна енергија, а целиот проект чини околу 15 милиони евра.

- Ќе произведуваме столбови за ветерници, колектори, турбини за минихидроцентрали. Производството ќе се воведува постепено. Прилеп ќе биде долина за обновлива енергија рече на вчерашната прес-конференција Јандре Здравески, директор на „Металец“.

Производството на опремата треба да почне до крајот на идната година.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Металец“ ќе стане центар за опрема за обновлива енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: