Словенци стручно не' „фиромизираа“

Македонски професорки одбија да учествуваат на меѓународна конференција во Словенија откако домаќинот без нивно знаење и дозвола им го сменил насловот на трудот и наместо уставно то име, ја ставил референцата


Не помина трудот за ископувањата на скопското Кале „Карактеризација на керамичките артефакти од Република Македонија“

Никој нема право да го менува името на земјата во оригинален научен труд испратен од авторите. Но, Вие го направивте тоа. Ова за нас е неприфатливо, реагираа професорките Билјана Минчева-Шукарова и Орхидеја Групче и дипломираните хемичарки Винка Таневска и Александра Рашковска, кои го откажаа учеството на Конференцијата за истражување, заштита и конзервација на културното наследство, која од 10 до 12 ноември ќе се одржи во Љубљана. Домаќини и организатори на научниот собир, во соработка со Европската комисија, се Националната и универзитетска библиотека на Словенија и Универзитетот во Љубљана.

Македонскиот тим го пријави трудот поврзан со последните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенци стручно не' „фиромизираа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: