Солоцински: Русија останува на ставот дека косовската независност е нелегална

Амбасадорот Солоцински вели дека ставот на Москва е познат, едностраното прогласување на независноста на Косово е спротивно со резолуцијата 1244 на ОН. “Во принцип ова е работа на Македонија да го признае или не Косово. Ставот на Русија во врска со Косово е многу добро познат, ние сметаме дека едностраното прогласување на независност од страна на Косово е нелегално и незаконски. Ова ја нарушува резолуцијата 1244 на Обединетите нации и се појавува како директно нарушување на меѓународното постоечко право. Русија строго се залага за зачувување на меѓународното право и почитување, при што ова и го определува нашиот став во врска со Косово ” изјави рускиот амбасадор.
| | веќе видена | слични

Останато

Дел од обвинетите за терористичко загрозување на уставниот поредок, кои тврдат дека се членови на ВМРО-ДПМНЕ, испратија проглас со апели до јавноста и ...
сите 131 | | | веќе видена

„Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката ...
сите 96 | | | веќе видена

Оваа влада и ова мнозинство не се мешаат во работата на Обвинителството и судството, рече заменик-претседателката на Владата Радмила Шекеринска. -Ќе направиме ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Солоцински: Русија останува на ставот дека косовската независност е нелегална

Од:
До кого (е-маил):
Порака: