Солоцински: Русија останува на ставот дека косовската независност е нелегална

Амбасадорот Солоцински вели дека ставот на Москва е познат, едностраното прогласување на независноста на Косово е спротивно со резолуцијата 1244 на ОН. “Во принцип ова е работа на Македонија да го признае или не Косово. Ставот на Русија во врска со Косово е многу добро познат, ние сметаме дека едностраното прогласување на независност од страна на Косово е нелегално и незаконски. Ова ја нарушува резолуцијата 1244 на Обединетите нации и се појавува како директно нарушување на меѓународното постоечко право. Русија строго се залага за зачувување на меѓународното право и почитување, при што ова и го определува нашиот став во врска со Косово ” изјави рускиот амбасадор.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 80 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 205 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 143 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Солоцински: Русија останува на ставот дека косовската независност е нелегална

Од:
До кого (е-маил):
Порака: