Србија разгледува поостри мерки против Македонија и Црна Гора

Српската Влада во наредните денови ќе ја разгледа можноста од воведување уште поостри мерки против Македонија и Црна Гора, поради признавањето на Косово. Ова вечерва го најави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, откако претходно официјален Белград ги прогласи за непожелни македонскиот и црногорскиот амбасадор, пренесува Макфакс.

Јеремиќ, во емисијата „Полиграф“ на телевизијата Б92, рече дека Макеоднија и Црна Гора одлуките ги донеле под огромен надворешен притисок, дека тоа му го пренеле претставници на двете земји во Њујорк и во телефонски разговори, но, оти, Србија нема разбирање за таквите потези по усвојувањето на резолуцијата во Обединетите нации околу легитимноста на косовската независност.

Запрашан за ситуацијата во која во ист ден повлечените српски амбасадори се враќаат на консултации, а се ускратува гостопримството на амбасадорите на Македонија и на Црна Гора, Јеремиќ наведе дека треба да се прави разлика оти едните го признале Косово пред, а другите по ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако и вчерашниот обид за приближување на ставовите за законот за ЈО на власта и опозицијата заврши без успех - о позициската ВМРО – ДПМНЕ утрово го достави ...
сите 878 | | | веќе видена

„Чарлиевите ангели“, какошто ги нарече јавноста кога започнаа со работа, денеска ја завршија својата кариера во СЈО. Со одлука на Советот на јавни обвинители, ...
сите 405 | | | веќе видена

Цената на нафтата од утрово пораснала за скоро 20 отсто. Растот на вредноста на суровата нафта брент расте како за време на Заливската војна од 1991 година. ...
сите 146 | | | веќе видена

По свеченото отворање на јубилејното 40. издание на ИФФК „Браќа Манаки“, вчера имаше средби со големите филмски имиња, како кинематограферот Хозе Луис Алкаине ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на минатата недела санкционирани се 272 возачи за непрописно паркирање на територија на Општина Центар.Во периодот од 10 до 15 септември, со помош на ...
сите 157 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски го осудува дискриминирачкиот и шовинистички коментар кон обвинителката Фатиме Фетаи на новинарот Љупчо Златев објавен ...
сите 61 | | | веќе видена

Утрово пред ОУ „Д-р Трифун Пановски“ децата заедно со Здружението на мотоциклисти „Ѓорѓи Стефановски“ го оцртуваа пешачкиот премин во непосредна близина и со ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија разгледува поостри мерки против Македонија и Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: