Компаниите незаинтересирани за штедливо и еколошко производство

Само 8 до 10 компании искажаа заинтересираност за имплементирање на стандардите за добивање најчисти производи. Ова е резултат на анализата на националниот центар за почисто производство. Министерот за екологија Неџати Јакупи рече дека овој начин на производство ќе им овозможи на компаниите заштеда на енергија и ќе го намали загадувањето на животната средина.

„Мислам дека се повеќе, компаниите и произведувачите ќе имаат можност да ја усовршат нивната технологија со цел да има помали последици по животната средина“ изјави Јакупи.

Петра Швагер, претставничка на светската организација за чисто производство УНИДО, се надева дека во иднина ќе се зголеми бројот на компаниите во Македонија кои ќе користат таква технологија.

“Во иднина очекувам бројот од компаниите од 8 да се искачи на 100, бидејќи овој начин на работа овозможува значително намалување на трошоците за енергија“ вели Швагер.

„Има претпријатија и компании во кои веќе принципот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 640 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 431 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 503 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 191 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 382 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Компаниите незаинтересирани за штедливо и еколошко производство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: