Македонија - Го чува синот врзан со синџири

Окован со синџир во дворот на сопствениот татко, 27-годишниот Илчо Трајковски од струмичкото село Ангелци го поминува секој ден. Екипата на „Време“ го затече како седи свиткан и постојано гледа околу себе, а неговиот татко облеан во солзи чекаше да ја раскаже суровата приказна. - Илчо е болен, има тешка психичка попреченост во развојот, а јас сум сам, сопругата почина во април годинава. Не можам постојано да го гледам и затоа го врзувам. Ако не го врзам, поради болеста што ја има, не знае каде оди и што прави. Жителите на селото почнаа да ми се жалат дека ги напаѓа децата. За да го спречам тоа и за да го заштитам да не заврши под тркалата на некое возило, принуден сум да го држам врзан во дворот - изјави Љупчо Трајковски, татко на Илчо. Тој бара институциите за вакви лица да го згрижат неговиот син, но вели дека Центарот за социјални работи во Струмица досега го игнорирал неговото барање. Во Центарот за социјални работи вчера изјавија дека се информирани за овој случај и оти ги преземаат сите мерки да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 546 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Го чува синот врзан со синџири

Од:
До кого (е-маил):
Порака: