Скопје - советниците не го разрешија Зиберовски

Советниците на општина Аеродром на вчерашната седница го отфрлија барањето на градоначалникот Кирил Тодоровски за разрешување на Југослав Зиберовски од функцијата заменик-градоначалник. - За нас валиден заменик е само професорот Зиберовски, а доколку Тодоровски сам си назначи заменик, се разбира по законски пат, сите советници, и јас како претседател, таквата одлука ќе ја поддржиме. Сепак, тоа што Тодоровски сака да назначи свој заменик преку оглас претставува поигрување со личноста на секој од советниците и затоа, на координативната седница што ја одржавме, сите едногласно донесовме одлука никој од нас да не се пријавува на објавениот конкурс во медиумите. - изјави Сашо Петковски, претседател на Советот на општина Аеродром. Тодоровски и вчера, иако бил уредно поканет, одби да присуствува на седницата и, како што вели, нема да присуствува до крајот на мандатот. - Одбивам да ја коментирам донесената одлука на Советот. Во општината постојат две институции, Совет и Градоначалник, а мое законско право е јас да ...
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 595 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју на емисијата „360 Степени“ проговори за неодамнешните случувања на Самитот на ЕУ во Брисел каде што Македонија претрпи голема ...
сите 386 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 245 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - советниците не го разрешија Зиберовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: