Архитектите ја поздравуваат новата градба на плоштадот „Македонија“

Новите објекти треба да бидат белег на новото време, а не реплика на минатото, велат архитектите

Деспина Трајковска

Со изградбата на новата деловна зграда на аголот меѓу кејот „13 Ноември“ и плоштадот „Македонија“, на срцето на Скопје ќе му се дополнат урбанистичките контури и ќе се дообликува физиономијата на плоштадот. Сепак, со дозволената максимална висина од 29 метри, објектот ќе го наруши постојниот урбанистички лик. Генерално, ова се оцените на дел од стручната јавност за тоа како ќе се вклопи новата деловна зграда во сегашниот амбиент на централното градско јадро. Архитектите се речиси согласни дека е непотребно новиот објект да ја задржи автентичноста на некогашната Народна банка, објект кој на истата локација се наоѓал до катастрофалниот земјотрес.

За архитектот Минас Бакалчев репликата дури е и неизводлива, бидејќи во основа новата зграда има изменета маркичка со поголем габарит. Но, пред се , смета Бакалчев, изразот и стилот вграден во деловниот објект не треба да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 595 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју на емисијата „360 Степени“ проговори за неодамнешните случувања на Самитот на ЕУ во Брисел каде што Македонија претрпи голема ...
сите 386 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 245 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Архитектите ја поздравуваат новата градба на плоштадот „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: