Македонија го призна Косово

Владата расправаше за усвоената Резолуција во Собранието за односите на Република Македонија со Косово и одлучи да ја признае самостојноста и сувереноста на Косово, изјави вечерва министерот Милошоски.

На вечерашната прес-конференција Милошоски посочи дека наскоро ќе бидат воспоставени дипломските односи и оти договорот за тоа ќе биде потпишан од страна на Владата на Република Македонија и Владата на Република Косово.

Одлуката за признавање на независноста на Косово е донесена откако вечерва македонското Собрание ја усвои Резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово со која и се препорачува на Владата во рамките на своите уставни надлежности и согласно државните и националните интереси да ги преземе сите неопходни активности за воспоставување на дипломатски односи со Косово и неговото признавање.

Во заедничката изјава на двете влади се истакнува дека одлуката за признавање на Косово од страна на Македонија, како земја со кандидатски статус за членство во ЕУ, и ...
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 640 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 431 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 503 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 191 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 382 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија го призна Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: