Тренкоски прв директор на КБ Прво пензиско друштво

Тренкоски прв директор на КБ Прво пензиско друштво

Јанко Тренкоски е новиот прв директор на КБ Прво пензиско друштво. На врвот на друштвото тој доаѓа од позицијата втор извршен директор. Од директорската позиција е разрешена Јадранка Мршиќ, која воедно беше и претседателка на Управниот одбор на друштвото.

За причините за смената на Мршиќ не се коментира ниту во друштвото ниту, пак, во Комерцијална банка, која е косопственик на друштвото.

Новиот директор Тренкоски вели дека нема никакви недоразбирања меѓу него и Мршиќ и дека смената е по барање на словенечкиот сопственик на друштвото Прва покојнинска дружба. "Словенците обично форсираат помлад кадар и веројатно тоа е и една од причините за моето назначување", ни изјави вчера Тренкоски. Разрешената директорка Мршиќ, пак, вели дека оваа промена нема да има никакво влијание на работењето, функционирањето и остварувањето добри резултати на друштвото во иднина. (Ј.Ј.)
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 594 | | | веќе видена

Остри осуди на француското вето на самитот на ЕУ и барање грешката во најкус можен рок да се исправи, изразија вечерва пратениците во Европскиот парламент. ...
сите 765 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев бара нов, чист, цел мандат на следните избори кои ќе се одржат на 12 април. За премиерот важно е да не се закочат веќе почнатите процеси ...
сите 288 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 280 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 254 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тренкоски прв директор на КБ Прво пензиско друштво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: