Ќе се лови крап во Вратничко езеро

Ќе се лови крап во Вратничко езеро

Претстојниов викенд на вештачкото езеро во селото Вратница, Тетовско за прв пат ќе се одржи риболовен натпревар во лов на крап со јадица на дно, "по шема" фати и пушти. Натпреварувањето ќе биде екипно, а досега е најавено учество на повеќе риболовни друштва од државава. Организатор на овој национален натпревар е најуспешното спортско риболовно- еколошко друштво во државава "Мак крап". Стартот на натпреварот е закажан за денеска во 11 часот, а предвидено е да трае 50 часа деноноќно без престан. За најуспешните, покрај пехари и дипломи, обезбедени се и парични награди.

Од "Мак крап" велат дека под мотото "Да покажеме и докажеме, дека можеме, знаеме и умееме, да организираме, да фатиме и пуштиме" идентичен натпревар, но со меѓународен карактер планираат да организираат и в година, односно со тенденција натпреварот да прерасне во традиционален.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе се лови крап во Вратничко езеро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: