Училишната зграда во битолско Поешево без оџак

Четиринаесет ученици од ОУ „Коле Канаински“ во битолското село Поешево оваа учебна година учат во ново адаптирано и реновирано училиште, но сепак немаат елементарни услови за следење на наставата.

Двете училници се претесни, а во објектот нема вода, ниту санитарни јазли, има само подвижни клозети во училишниот двор. На неколку дена пред почетокот на грејната сезона се отвори уште еден проблем - како ќе се затоплуваат просториите, кога изведувачот на работите заборавил да изѕида оџак, а пак училиштето веќе набавило огревни дрва. На родителите им било предложено да донесат понекоја тула од дома за да се направи оџак на училишната зграда.

- Ова за мене е и тажно и смешно. На сите проблеми и трошоци што јас ги имам, сега да носам тука тули за да се изѕида оџакот. Зошто? Затоа што моето дете учи во ова училиште. Па не е ли срамно? Власта треба да си обезбеди услови како и на секое друго место. Јас немам намера да ѕидам оџаци - вели Оливер Крстевски од Поешево, чии две ќерки учат во основното ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 696 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 116 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Училишната зграда во битолско Поешево без оџак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: