Возачи на приватни автобуси сакаат плаќање во готово

Цената на едно возење со картичката во промотивниот период од 40 до 45 дена е 15 денари, а ако се плати во готово, што е дозволено додека не се комплетира системот, е 25 денари, што на возачите повеќе им одговара


Aвтобусите во кои ќе има електронски систем на наплата ќе бидат означени со налепница во горниот лев агол на ветробранското стакло

Дел од возачите на приватните превозници уште на самиот почеток го бојкотираа новиот електронски систем на наплата, и покрај промовирањето на неговите предности. Скопјани се жалат дека возачите на приватните автобуси, иако имаат апарати-валидатори што ги читаат електронските картички, наречени „моја карта“, намерно не ги вклучуваат. Причината, велат, најверојатно е таа што цената на едно возење со картичката во промотивниот период од 40 до 45 дена е 15 денари, а ако се плати во готово, што е дозволено додека не се комплетира целосно системот, е 25 денари, што на возачите повеќе им одговара.

Некои апарати не ги Читаат картичките ...
| | веќе видена | слични

Останато

Конечната одлука на ЕУ би требало да се знае утре попладне, но и во случај на негативна одлука, шефот на државата смета дека евроитеграцијата останува ...
сите 1275 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 325 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Во селото Визбегово, скопско, вчера Б.Р.(63) од Скопје, управувајќи мопед „џонвеј“, со скопски регистарски ознаки, паднал на коловозот.Во незгодата со тешки ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Возачи на приватни автобуси сакаат плаќање во готово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: