Култура - Лингвистите креираа словенско есперанто

Вака изгледа текст напишан на словио, еден од неколкуте вештачки јазици изработени како компилација на словенските јазици, чија цел е да стане есперанто на словенскиот свет. Овој јазик, кој има многу форуми на интернет и за кој владее голем интерес меѓу лингвистите, е компилација на зборови од најголемата европска јазична група - словенската. Тој вклучува и широко употребувани интернационализми, позајмени од латинскиот, англискиот, францускиот, шпанскиот, германскиот и од други јазици. Идејата на креаторите на словио е тој да биде противтежа на глобалната доминација на англискиот јазик. Јазикот од словенските зборувачи може да биде усовршен за десет дена, што ја зголемува можноста за неговата популарност. Домашните лингвисти се скептични во однос на користењето и на функционалноста на овој јазик во поголем временски и просторен дијапазон. - Скептик сум во однос на вештачки создадените јазици и сметам дека колку и да се функционални, сепак не можат да го заменат англискиот јазик. Националниот јазик е оној кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 339 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

– Скандалите на ДУИ се континуирани, но во македонското општество тие се заштитени како бели мечки, претходно од ВМРО, а сега од СДСМ. Сепак сметам дека крајот ...
сите 112 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Лингвистите креираа словенско есперанто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: