Затворена грчко-македонската граница

Поради штрајк на грчките цариници од утрото во 7 часот и 30 минути затворени за проток на стока и патници се трите гранични премини кон Грција, Евзони, Дојран и Меџитлија.

Границата може да се помина само пеш, а рампата е дигната и за итни случаи и државни делегации.

Грчките цариници бараат повисока плата, ќе штрајкуваат два дена, а одлуката за прекин на работата на македонските колеги им ја соопштиле вчера попладне.

Никола Стамнов, командир на полициската станица на граничниот премин Богородица, за А1 објаснува дека возилата денеска ќе бидат пренасочувани кон Бугарија.

Грчките цариници протестираат поради укинувањето на бонусот, кој се движеше од 600 до 1.250 евра месечно за секој од 3500 цариници.

Средствата за бонусот се обезбедуваа со задржување на дел од таксите за увоз на стоки во Грција, а сега тој фонд е приклучен на државниот буџет.
| | веќе видена | слични

Останато

Европското меѓународно движење целосно го поддржува процесот на проширување на Европската Унија. Со нивните ставови се согласува и Европското движење на ...
сите 1160 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 333 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Во селото Визбегово, скопско, вчера Б.Р.(63) од Скопје, управувајќи мопед „џонвеј“, со скопски регистарски ознаки, паднал на коловозот.Во незгодата со тешки ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Затворена грчко-македонската граница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: