Бранителите бараат да се усвои законот за обесштетување

Семејството Трајкоски од Ресен, со две малолетни деца, запретано е во социјалното дно со голема беспарица и долгови на сите страни.

Главата на ова семејство во кое царува сиромаштијата, 38-годишниот Златко, боледува од тешка депресија и растројство, што ги добил за време на воениот конфликт во 2001. година, кога беше мобилизиран од АРМ.

„За време на конфликтот 2001. година, добив стрес, тешка депресија, од кој до ден денес се лекувам. Не можам ноќе да спијам, имам тресење на цела душа, раце. Нема кај не сум одел и нема лек што не сум пробал“, вели Златко Трајкоски, поранешен бранител.

Меѓутоа, несреќата сама по себе не доаѓа. Пред 5 години неговата фирма пропадна и со сите премрежија, во овие оловни години се бори неговата сопруга Сузана, која за 100 евра месечно работи како текстилна работничка.

„Имаме доста неплатени сметки, ќе ни ја исклучат струјата, водата исто така, куќата ни е во распаѓање“, вели сопругата на Златко, Сузана Трајкоска.

„На децата не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да биде прогласен за европски Ерусалим, По примерот на „Билјана платно белеше„“ сите ние да го ...
сите 127 | | | веќе видена

Тајфунот кој ги погоди Филипините направи голема штета и во Кина. На едно видео од Хонг Конг се гледа како невремето урива кран висок повеќе од 20 ...
сите 111 | | | веќе видена

Денешниот вторник ќе го проследи Марс во Јарец и, иако не е аспект кој донесува турбуленција, сепак е тежок сам по себе поради енергијата која ја носи со себе, ...
сите 48 | | | веќе видена

По долгата пауза од музичката сцена, Слаткар се врати со песната „Отворено писмо“ во кое ги третира актуелните општествени и економски теми и веели дека ќе ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бранителите бараат да се усвои законот за обесштетување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: