Бранителите бараат да се усвои законот за обесштетување

Семејството Трајкоски од Ресен, со две малолетни деца, запретано е во социјалното дно со голема беспарица и долгови на сите страни.

Главата на ова семејство во кое царува сиромаштијата, 38-годишниот Златко, боледува од тешка депресија и растројство, што ги добил за време на воениот конфликт во 2001. година, кога беше мобилизиран од АРМ.

„За време на конфликтот 2001. година, добив стрес, тешка депресија, од кој до ден денес се лекувам. Не можам ноќе да спијам, имам тресење на цела душа, раце. Нема кај не сум одел и нема лек што не сум пробал“, вели Златко Трајкоски, поранешен бранител.

Меѓутоа, несреќата сама по себе не доаѓа. Пред 5 години неговата фирма пропадна и со сите премрежија, во овие оловни години се бори неговата сопруга Сузана, која за 100 евра месечно работи како текстилна работничка.

„Имаме доста неплатени сметки, ќе ни ја исклучат струјата, водата исто така, куќата ни е во распаѓање“, вели сопругата на Златко, Сузана Трајкоска.

„На децата не ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 131 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бранителите бараат да се усвои законот за обесштетување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: