Изложба на графики на Марија Ветеровска во Тетово

Изложба на графики на Марија Ветеровска во Тетово

ТЕТОВО - Љубителите на графичката уметност во Тетово масовно се собраа во просториите на стариот амам - сега уметничка галерија на изложбата на нивната сограѓанка младата графичарка Марија Ветеровска која првпат настапува во Тетово. Таа се претстави со 29 графики од вкупно 33 колку што ги создала за својата магистерска титула. Во нејзините дела препознатлив е совршен спој и оригинална идеја во графичкото уметничко творештво создадени од фрагментарни, колористички, агресивни мотиви. (Г.Е.)
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на графики на Марија Ветеровска во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: