Изложба на графики на Марија Ветеровска во Тетово

Изложба на графики на Марија Ветеровска во Тетово

ТЕТОВО - Љубителите на графичката уметност во Тетово масовно се собраа во просториите на стариот амам - сега уметничка галерија на изложбата на нивната сограѓанка младата графичарка Марија Ветеровска која првпат настапува во Тетово. Таа се претстави со 29 графики од вкупно 33 колку што ги создала за својата магистерска титула. Во нејзините дела препознатлив е совршен спој и оригинална идеја во графичкото уметничко творештво создадени од фрагментарни, колористички, агресивни мотиви. (Г.Е.)
| | веќе видена | слични

Останато

Енвер Тоска, осомничениот за свирепото убиство во Прилепско имал завршено образование за физиотерапевт, а бил запишан и на курсот во Полициската академија, ...
сите 162 | | | веќе видена

Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да биде прогласен за европски Ерусалим, По примерот на „Билјана платно белеше„“ сите ние да го ...
сите 125 | | | веќе видена

Пресврт во вокабуларот на македонскиот претседател или случаен пропуст? Во соопштението од средбата со американскиот министер за одбрана на претседателскиот ...
сите 146 | | | веќе видена

Тајфунот кој ги погоди Филипините направи голема штета и во Кина. На едно видео од Хонг Конг се гледа како невремето урива кран висок повеќе од 20 ...
сите 111 | | | веќе видена

Денешниот вторник ќе го проследи Марс во Јарец и, иако не е аспект кој донесува турбуленција, сепак е тежок сам по себе поради енергијата која ја носи со себе, ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на графики на Марија Ветеровска во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: