Груевски: До кога ЕУ ќе ја толерира Грција?

Премиерот Никола Груевски во интервју за италијанската РАИ, изјави дека Република Македонија ги има исполнето сите стандарди за зачленување на земјата во НАТО, а што се однесува до осумте критериуми зададени од страна на Европската Унија, од нив 75% се веќе исполнети, а нивно целосно исполнување се очекува до почетокот на октомври.

Во интервјуто во врска со прашањето за спорот со името, премиерот истакнува, дека Република Грција врши непринципиелна блокада, со тоа што од една страна бара промена на нашето име, и не само тоа, како што вели, таа сака да го одреди новото име.

„Таа веќе еднаш ни наметна неформална блокада во јуни оваа година кога Република Словенија, за време на нејзиното претседателство со Европската Унија успеа од страна на сите земји-членки да обезбеди поддршка за отпочнување на преговорите до крајот на годинава, а Република Грција побара да не се понуди заклучокот со таква содржина до Европскиот Совет“.

„Тоа значи дека Република Грција веќе еднаш ја блокираше Р. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: До кога ЕУ ќе ја толерира Грција?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: