„Топлификација“ ќе наплаќа по мерач без одобрение од Регулаторна комисија?

Од РКЕ категорично не потврдуваат дека донеле одлука за наплата по мерач

Снежана Калабакова


Укинувањето на паушалната наплата на парното греење и воведувањето наплата по мерач од страна на АД „Топлификација“ ги збуни граѓаните и предизвика низа дилеми и дискусии, а го отвори и прашањето дали Регулаторната комисија за енергетика го одобрила тоа. Од Организацијата на потрошувачите на Македонија велат дека вчера се обратиле до РКЕ и до Советот на потрошувачи од каде што бараат одговор на ова прашање. Оттаму објаснуваат дека уште во јули Регулаторната комисија им одговориле дека „Топлификација“ нема право да наплатува испорачана топлинска енергија по мерач.

Славе Ивановски, претседател на Регулаторната комисија, вчера категорично не потврди дека РКЕ донела одлука за наплата по мерач. Само накусо рече дека „Топлификација“ ги применува прописите, а како го прави тоа, требаше да се разгледува на заеднички состанок со претставници од претпријатието.

„ Топлификација се ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 326 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 291 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 361 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 236 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 51 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Топлификација“ ќе наплаќа по мерач без одобрение од Регулаторна комисија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: