„Модерната политологија“ од д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова

„Модерната политологија“ од д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова

Деновиве, во издание на „Култура“, Скопје и Универзитетот ФОН, објавено е фундаменталното дело „Модерната политологија. Темелите на проучувањето на политичкиот живот“, на авторите д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова. Книгата е наменета за додипломски, постдипломски и докторски студии по политички науки, но и за широката, стручна, научна и политичка јавност. Се засновува на расправа и истражувања од класични, но и најнови странски и домашни извори. Рецензентите, од универзитетите во Љубљана, Белград и „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, истакнуваат дека се работи за оригинален, теориски продлабочен и методолошки и апликативно исклучително престижен труд.

Освен со проблематизација на политиката и улогата на политологијата во современиот свет, Мирчев и Христова во студијата се занимаваат со развојот и формите на политичкиот живот и свест во заедницата, со актерите на политичката стварност, со истражувачките методи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Модерната политологија“ од д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: