„Модерната политологија“ од д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова

„Модерната политологија“ од д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова

Деновиве, во издание на „Култура“, Скопје и Универзитетот ФОН, објавено е фундаменталното дело „Модерната политологија. Темелите на проучувањето на политичкиот живот“, на авторите д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова. Книгата е наменета за додипломски, постдипломски и докторски студии по политички науки, но и за широката, стручна, научна и политичка јавност. Се засновува на расправа и истражувања од класични, но и најнови странски и домашни извори. Рецензентите, од универзитетите во Љубљана, Белград и „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, истакнуваат дека се работи за оригинален, теориски продлабочен и методолошки и апликативно исклучително престижен труд.

Освен со проблематизација на политиката и улогата на политологијата во современиот свет, Мирчев и Христова во студијата се занимаваат со развојот и формите на политичкиот живот и свест во заедницата, со актерите на политичката стварност, со истражувачките методи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 207 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 164 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Модерната политологија“ од д-р Димитар Мирчев и д-р Лидија Христова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: