Сопственикот на Кнауф почесен граѓанин на Дебар

Дебар го прогласи за почесен граѓанин основачот и сопственик на австрискиот конзорциум „Кнауф“, кој има над 105 фабрики во светот и остварува годишен промет од над седум милијарди долари.

Дебарскиот градоначалник Аргетим Фида на чинот на предавањето на повелбата, со која Николас Кнауф се прогласува за почесен граѓанин, истакна дека фабриката на „Кнауф“ во

Дебар е многу заслужна за економскиот развој на градот и е пример за успешна приватизација.

Николас Кнауф на вчерашната свеченост во Дебар најави дека неговата компанија, која е сопственик на гипсарата „Радика“ ќе продолжи да инвестира во дебарската фабрика.

На настанот присуствуваше и министерот за економија Фатмир Бесими, кој беше информиран за интересот на австриската компанија за проширување на концесијата за гипсена руда во околината на Дебар, по што би уследиле нови инвестиции.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 291 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

Единствено што сметам дека е исправно е тоа да се одбие барањето за азил и Никола Груевски да биде екстрадиран во Македонија и да ја извршува казната. Тоа е ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сопственикот на Кнауф почесен граѓанин на Дебар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: