Френсис Фукојама: пророк или апологет

Останувајќи заробеник на неолибералниот капитализам, Фукојама не сака или не може да види дека историјата тече натаму

Пред една недела или, попрецизно, минатиот четврток, на просторот за колумни, беше објавен текст од познатиот американски политиколог Френсис Фукојама, со наслов: „Дали влегуваме во светот на автократите“, во кој авторот по којзнае кој пат се навраќа на својата основна теза, изнесена во неговиот крајно провокативен есеј „Крајот на историјата“, објавен во 1989 година, според кој, како резултат на триумфот на Запад и западната идеја, односно победата на либералната демократија, светот влегува во помирни води во кои идеолошките конфликти и студената војна стануваат минато. Три години подоцна Фукојама, свесен за радикалноста на своите размисли изложени во претходноспоменатиот есеј, ја објавува книгата со наслов: „Крајот на историјата и последниот човек“, каде што уште еднаш, сега низ многу пообемна елаборација, ја повторува својата основна премиса: „Она на што ние можеби сме сведоци не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Френсис Фукојама: пророк или апологет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: