Словенечката филхармонија на Охридско лето

Камерен оркестар на Словенечка филхармонија вечерва, во 21 часот, во предворјето на црквата „Св. Софија“ ќе одржи концерт, во рамките на фестивалот Охридско лето. Како солисти ќе настапат Дарко Брлек од Словенија, на кларинет, Масимо Мерчели од Италија, на флејта и Мелина Тодоровска од нашата земја, на обоа. Тие ќе изведат дела од Остерц, Бах, Данци и од Крек.Камерниот оркестар на Словенечката филхармонија е основан во 1993 година. Во изминатите 15 години одржале стотици концерти во Словенија и во други земји. Репертоарот на оркестарот го сочинуваат дела од различни епохи и стилови, со посебен акцент на словенечката музика.Дарко Брлек е еден од највидните словенечки уметници. Настапувал на концертни подиуми во европските земји, САД, Латинска Америка, на Блискиот и на Далечниот Исток. Редовно држи мастер класи во различни земји.Масимо Мерчели е италијански уметник кој на 19 години стана прва флејта на театарот во Венеција, а потоа освоил многубројни меѓународни награди. Како солист настапувал со светските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанските членови на Судскиот совет излегоа со став спротивен на претседателот на Советот, Кире Здравев. Тие се оградуваат од изјавата на Здравев дека ...
сите 364 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 160 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 220 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека пред да замине за Париз, имале низа средби со СДСМ на кои се договорале околу измените за изборниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 121 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечката филхармонија на Охридско лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: