Олимпијада: „Црвените ајкули“ ја изедоа Грција

Црногорецот Млаѓан Јановиќ шутира кон Емануол Милонакис од Грција за време на прелиминарниот ватерполо натпревар во Центарот за олимписки спортови во четвртокот (14-ти август) во Пекинг. Getty Images

Црногорскиот ватерполо тим ја порази Грција со 10:6. Млаѓан Јановиќ, Владимир Јојковиќ, Предраг Јокиќ и Борис Злоковиќ постигнаа по два гола, додека Никола Вукчевиќ и Милан Тичиќ по еден. Јоргос Нтоскас водеше во постигнати голови за Грција, со вкупно два гола.

Бугарскиот борач во грчко-римски стил Николај Гергов го победи својот турски противник Сереф Ероглу со 3:1 во категоријата до 66 килограми. Во категоријата до 96 килограми Калојан Динчев изгуби од Марек Свец од Чешка со 3:1.

Хрватскa ја порази Германија во ватерполо за мажи со 13:5. Дамир Буриќ постигна три гола, додека по два постигнаа Маро Јоковиќ, Миле Слодлака, Паво Марковиќ и Михо Бошковиќ. Здеслав Врдољак и Самир Варац дадоа по еден гол. Најдобриот германски голготер, Марц Полице, имаше шест удари кон голот, но само два ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Олимпијада: „Црвените ајкули“ ја изедоа Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: