Граничен скенер за летувалците непатриоти

Државата не понижува само затоа што одиме во грчките летувалишта, иако тоа е единственото што можеме да си го дозволиме од сопствените буџети, за разлика од министрите, кои можат да летуваат каде што ќе посакаат, се жалат македонски граѓани


Мерките на македонските гранични служби важат само
за македонските граѓани

Македонски туристи што летуваат во Грција се жалат дека нашите граничните служби спроведуваат ригорозни и селективни контроли на кои подлежат само домашните граѓани. Тие се револтирани што на влез и излез од државата сите македонски автобуси, со кои се реализираат туристичките тури, подлежат на задолжително скенирање на возилата и детална проверка на багажот на патниците. Заради овие контроли на границата се задржувале и по 3 часа, на пеколни температури од 40 Целзиусови степени, со мали деца, додека српските и други странски автобуси биле пропуштани без да бидат скенирани. Гледавме како автобусите со странски регистрации, а најмногу српски, ја поминуваат границата, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граничен скенер за летувалците непатриоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: