Фабрика за рециклирање отпад во Гостивар

Фабрика за рециклирање отпад во Гостивар

ГОСТИВАР - Наскоро ќе почне да се гради регионален центар за рециклирање отпад во Гостивар. Ова вчера го договори гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта со група италијански инвеститори предводена од Тицијано Меоли, почесен конзул на нашата држава во Милано, Италија.

Во реализацијата на овој проект, покрај локалната власт, ќе се вклучи и Министерството за животна средина и просторно планирање.

Во регионалниот центар ќе се рециклира 50 отсто од отпадот, а втората половина ќе се носи во Италија.

„Со реализација на проектот, Гостивар и поширокиот регион ќе бидат чисти, а од отпадот ќе се добива и енергија. Исто така, ќе се создадат услови за развојот на туризмот“, нагласи Меоли. (К.К.)
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фабрика за рециклирање отпад во Гостивар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: