Општина Аеродром ќе уреди спомен-парк посветен на Тоше Проески

Распишан е конкурс за уредување на детската улица и на паркот во Ново Лисиче

Општина Аеродром објави конкурс за идејно архитектонско решение за партерно уредување на пешачката детска улица во Ново Лисиче, која со одлука на Советот неодамна беше преименувана во „Тоше Проески“. Покрај партерното уредување на улицата, решението на конкурсот треба да содржи и спомен-парк посветен на Тоше, со повеќе интересни културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура, што ќе го направи просторот карактеристична културна точка во Аеродром, се вели во условите од конкурсот на Општината.

Предлозите треба да содржат решенија за партерно уредување, мини-скверови, пејзажно уредување, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура на Тоше, урбана опрема, соодветно осветлување на просторот и изложбен дел. Конкурсот ќе трае до 1 октомври, а првонаграденото решение ќе добие 150.000 денари.

Во Општината велат дека елементите од спомен-паркот ќе се лоцираат, покрај на пешачката улица, и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 185 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 50 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец.Минималната температура ќе биде ...
сите 327 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина Аеродром ќе уреди спомен-парк посветен на Тоше Проески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: