Смртен случај во КПУ Идризово

Нов смртен случај во затворот Идризово. Починал Сафет Асани (36) од гостиварското село Река. Бил болен од цироза на црниот дроб и хепатит Ц.

Затворениците алармираа за случајот со обвинување дека на Асани не му била пружена соодветна лекарска нега, иако неговата состојба десетина дена наназад била критична. Затворениците тврдат дека нивниот другар бил оставен сам на себе.

Откако неговата состојба се влошила, нешто по полноќ Асани бил пренесен на Клиниката за гастро со крварење во желудникот. Бил префрлен на Интензивна нега каде и починал.

Од Управата за извршување на санкции тврдат дека затвореникот бил лечен и земал терапија, за денеска биле закажани и прегледи во Клиничкиот центар, но минатата ноќ нагло му се влошила состојбата, по што починал.

Сепак, останува нејасно зошто Сафет Асани како тешко болен не бил префрлен и лечен во Арестанското одделение на Клиничкиот центар.

Во најголемиот македонски затвор, хепатитот Ц е одамна присутен. Нехигиената и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во Солун денеска го одложи за 24 октомври судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола ...
сите 240 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во ...
сите 183 | | | веќе видена

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани ...
сите 126 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 158 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата ...
сите 190 | | | веќе видена

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на ...
сите 226 | | | веќе видена

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна ...
сите 400 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Смртен случај во КПУ Идризово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: