Сајовиц бара раскинување на менаџерскиот договор

Извршниот директор на Македонската радио телевизија (МРТВ), Јанез Сајовиц доставил барање до Управниот одбор на јавното претпријатие, за раскинување на менаџерскиот договор поради опструкција на неговата работа.

Сајовиц во барањето испратено на 7. август, посочува дека УО е директно виновен за актуелната состојба во која се наоѓа МРТВ.

„Узурпацијата на менаџерските функции, априори изнудената контрола врз работењето (за сите набавки вредни и до над 3000 евра), со пројавеното непознавање на медиумот и воопшто на системот на управување со големите системи, се причина повеќе поради која барам раскинување на менаџерскиот договор“, посочува Сајовиц.

Сајовиц, меѓу другото посочува дека поради менаџирањето на УО, МРТВ практично не остварува приходи по законски основи.

„Навремено донесените акти и Санационата програма на ЈП МРТВ, поради одлагањата и негирањата, останаа само точки од дневните редови на вашите во главно јалови заседанија нивната имплементација најпрвин ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 1451 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 337 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сајовиц бара раскинување на менаџерскиот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: