Сајовиц бара раскинување на менаџерскиот договор

Извршниот директор на Македонската радио телевизија (МРТВ), Јанез Сајовиц доставил барање до Управниот одбор на јавното претпријатие, за раскинување на менаџерскиот договор поради опструкција на неговата работа.

Сајовиц во барањето испратено на 7. август, посочува дека УО е директно виновен за актуелната состојба во која се наоѓа МРТВ.

„Узурпацијата на менаџерските функции, априори изнудената контрола врз работењето (за сите набавки вредни и до над 3000 евра), со пројавеното непознавање на медиумот и воопшто на системот на управување со големите системи, се причина повеќе поради која барам раскинување на менаџерскиот договор“, посочува Сајовиц.

Сајовиц, меѓу другото посочува дека поради менаџирањето на УО, МРТВ практично не остварува приходи по законски основи.

„Навремено донесените акти и Санационата програма на ЈП МРТВ, поради одлагањата и негирањата, останаа само точки од дневните редови на вашите во главно јалови заседанија нивната имплементација најпрвин ...
| | веќе видена | слични

Останато

Додека Македонија се бореше со големи пожари низ целата територија, а во Гостиварско се појави епидемија од кои двајца загинаа, министрите во Владата на СДСМ ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Кореја ги предупреди САД дека „долеваат масло на огнот“ со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, што почнуваат утре. Северна Кореја ги предупреди ...
сите 288 | | | веќе видена

Пишува Тодор ПЕТРОВ Според членот 79 од Уставот “(1) Претседателот на Република Македонија ја претставува Републиката. (2) Претседателот на Републиката е ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери во ексклузивно интервју за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за главните предизвици во неговата работа во изминативе 3 месеци, ...
сите 46 | | | веќе видена

-Ете, што ти е промена! Под бившиот режим се протестираше во име на жртвата, сега во одбрана на полицаецот!, напиша Ванковска на својот Фејсбук профил. На 11 ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сајовиц бара раскинување на менаџерскиот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: