Немало бактерии во ресторанот во Будва

Ленче Лазарова: Правдата ќе ја барам во Стразбур

Нема бактерии ниту во водата, ниту во храната ниту кај вработените во ресторанот „Лајф“ во Будва, покажале резултатите од микробиолошките анализи на Министерството за здравство на Црна Гора, кои ги соопшти по 10 дена од смртта на Барбара Лазарова (18). Штипјанката почина од последици на труење со храна, откако се врати од одморот во Црна Гора. „Здравствено-санитарната инспекција на Црна Гора изврши инспекциски надзор и вонреден санитарен преглед на персоналот. Земените примероци храна одговараат на сите пропишани услови на микробиолошка исправност. Примероците од водата за пиење одговараат на условите од Правилникот за хигиенска исправност на водата за пиење. Хигиенската состојба на брисовите од работните површини, приборот и на опремата ги задоволуваат стандардите за бактериолошка исправност. Од брисовите од раце на затекнатиот персонал не се изолирани патогени бактерии. Со вонредниот санитарен преглед на вработените е утврдено дека се здравствено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во Солун денеска го одложи за 24 октомври судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола ...
сите 239 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во ...
сите 183 | | | веќе видена

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани ...
сите 126 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 158 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата ...
сите 190 | | | веќе видена

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна ...
сите 400 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Немало бактерии во ресторанот во Будва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: