Бистричани лути поради делбата на државни ниви

Бистричани лути поради делбата на државни ниви

Четириесетина семејства-корисници на социјална помош од Бистренци Демиркаписко, протестираат бидејќи државната земја што ја користеле 15 години сега власта им ја доделила на еден земјоделец од селото и на земјоделското стопанство од Дуброво. Се работи за 15 хектари земјоделска површина што тие ги бараат за плодоуживање и за кои би му плаќале на Министерството за земјоделство. Сметаат дека тендерот за распределба на ова земја бил незаконски.Овие површини биле запустени во минатото, па тие ги средиле и на нив почнале да садат лозја, пиперки, бостан. Од 100 семејства во селото, само шест мажи се вработени, сите останати биле зависни од државните ниви за кои плаќале надомест. Со свои средства и со помош на невладините организации изградиле бунар и цевковод за вода за пиење токму на тие површини, па стравуваат дека, ако друг ги обработува површините, може да го оштети цевководот и да останат без вода. Затоа бараат Министерството за земјоделство да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од понеделник ќе биде сослушан возачот на автобусот што се преврте на автопатот Велес-Скопје, при што беа повредени 28 патници, а подоцна 68-годишна скопјанка ...
сите 313 | | | веќе видена

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 362 | | | веќе видена

Абдул Рахман Мешках (18), кој уби две жени и рани осум лица, се изјасни виновен, но негираше дека нападите му биле мотивирани од тероризам, наведе неговиот ...
сите 160 | | | веќе видена

Жители од селата кои гравитираат околу депонијата во гостиварско Русино, не ги пуштаат камионите на Јавното комунално претпријатие Тетово, да го носат сметот ...
сите 197 | | | веќе видена

Кабинетот на претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, одговори на реакцијата на Министерството за одбрана на неговиот говор на прославата на Денот на Армијата. ...
сите 74 | | | веќе видена

Доказите за силното разузнавачко дејствување се имагинарни Што се случува на безбедносен план по затворањето на српската амбасада во Скопје? Какви ќе бидат ...
сите 95 | | | веќе видена

Немам забелешка на постапката на СЈО, вели Љупчо Палевски, откако завчера по околу 20 часа поминати во полициска станица беше на распит и во Специјалното јавно ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бистричани лути поради делбата на државни ниви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: