Бистричани лути поради делбата на државни ниви

Бистричани лути поради делбата на државни ниви

Четириесетина семејства-корисници на социјална помош од Бистренци Демиркаписко, протестираат бидејќи државната земја што ја користеле 15 години сега власта им ја доделила на еден земјоделец од селото и на земјоделското стопанство од Дуброво. Се работи за 15 хектари земјоделска површина што тие ги бараат за плодоуживање и за кои би му плаќале на Министерството за земјоделство. Сметаат дека тендерот за распределба на ова земја бил незаконски.Овие површини биле запустени во минатото, па тие ги средиле и на нив почнале да садат лозја, пиперки, бостан. Од 100 семејства во селото, само шест мажи се вработени, сите останати биле зависни од државните ниви за кои плаќале надомест. Со свои средства и со помош на невладините организации изградиле бунар и цевковод за вода за пиење токму на тие површини, па стравуваат дека, ако друг ги обработува површините, може да го оштети цевководот и да останат без вода. Затоа бараат Министерството за земјоделство да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во Солун денеска го одложи за 24 октомври судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола ...
сите 239 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во ...
сите 183 | | | веќе видена

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани ...
сите 126 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 158 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата ...
сите 190 | | | веќе видена

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна ...
сите 400 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бистричани лути поради делбата на државни ниви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: