Почина Махмуд Дарвиш, поетот на палестинската душа

Патот кон својата афирмација Махмуд Дарвиш го започна токму на „Струшките вечери на поезијата“ во 1978 година

Невена Поповска

Најпознатиот палестински поет и минатогодишен лауреат на „Струшките вечери на поезијата“ Махмуд Дарвиш почина по операцијата на отворено срце во Тексас, САД.

Роден е во 1942 година, во селото Ал Бирва, Палестина, во сунитско муслиманско семејство. За време на основањето на израелската држава во 1948 година, неговото село е целосно уништено, па затоа семејството бега во Либан, но следната година, по тајни патишта, илегално се враќа во Израел. Во младоста Дарвиш е неколкупати затворан заради политичка активност, но и за своите јавни поетски читања. Неговиот егзил започнува уште во 1970 година кога заминува за Москва, од каде, по само една година престој, заминува за Каиро, Египет. Потоа повеќе од 26 години живее во егзил, постојано на релацијата помеѓу Бејрут и Париз. Во 1996 година се враќа во Израел и се населува во Рамала, на Западниот Брег.

За ...
| | веќе видена | слични

Останато

Погребот на првите четири жртви кои ги загубија животите во вторникот при уривањето на вијадуктот во северниот италијански град Џенова, се одвиваше попладнето ...
сите 84 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 16:40 часот е пријавено дека на магистралниот пат Штип – Делчево кај место викано ,,Српски гроп“, се случила сообраќајна незгода ...
сите 197 | | | веќе видена

Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми во рамки на Печалбарската средба што се одржа во Ростуше нагласи дека големиот број на печалбари во општина ...
сите 30 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во колумната објавена за бугарската агенција БГНЕС вели дека бугарскиот политички и државен врв води целосно ...
сите 119 | | | веќе видена

Стоечки овации, восхит и уште една одлична вечер за љубителите на добрата музика, донесоа уметниците од словенечкиот состав „Балкан Нуево“ предводени од ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Махмуд Дарвиш, поетот на палестинската душа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: