Седум години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски бачила

Седум години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски бачила

Скопје 10 08 10:57

Седум години од загинувањето на осум војници на Армијата на Македонија (АРМ) кај месноста Љуботенски бачила во конфликтот во 2001 година, ќе бидат одбележани денеска.

Свежо цвеќе- венец на споменикот на загинатите припадници на АРМ во село Љубанци денеска ќе положат членовите на семејствата на загинатите, високи владини и воени претставници.

Делегациите потоа ќе се упатат во касарната Илинден, каде ќе им одадат почит на загинатите бранители, положувајќи свежо цвеќе пред споменикот во касарната. Тие ќе остварат средба со роднините и пријателите на загинатите.

Високите владини и воени претставници, според најавите, свежо цвеќе ќе положат и на спомен обележјето на загинатите припадници на АРМ во село Волково.

Камионот со македонските војници на 10 август 2001 година на пат кон караулата Танушевци наиде на мини поставени на потегот меѓу скопските села Љубанци и Љуботен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 358 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 100 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 30 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седум години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски бачила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: