Шобукова во Пекинг со европски рекорд на 5.000 метри...

Лилија Шобукова јасно ги изрази своите олимписки амбиции, откако на националното првенство на Русија во саботата го собори европскиот рекорд на 5.000 метри. Делницата од пет километри, 30. годишната руска атлетичарка ја мина за 14:23,75 минути. Времето што таа го оствари е подобро за помалку од секунда од досегашниот континентален рекорд во оваа дисциплина на Турчинката Елван Абејлегесе од 2004 година во Осло.

Шобукова, која заврши на 13. место во финалето на 5.000 метри на ЛОИ 2004 во Атина, сега е една од главните руски претендентки за медал во Пекинг по нејзиниот перформанс во Казан.

Сопственичка на светскиот рекорд во оваа дисциплина е Тирунеш Дибаба од Етиопија. Тој изнесува 14:11,15 минути, а беше остварен на митингот од Златната лига во Осло во минатиот месец. Светската шампионка во скок во далечина, Русинката Татјана Лебедева, обезбеди учество на ЛОИ 2008 во Пекинг и во дисциплината трискок. Откако си обезбеди олимписки билет во скок во далечина таа викендот победи и во трискок, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Конечната одлука на ЕУ би требало да се знае утре попладне, но и во случај на негативна одлука, шефот на државата смета дека евроитеграцијата останува ...
сите 1275 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 325 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Во селото Визбегово, скопско, вчера Б.Р.(63) од Скопје, управувајќи мопед „џонвеј“, со скопски регистарски ознаки, паднал на коловозот.Во незгодата со тешки ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шобукова во Пекинг со европски рекорд на 5.000 метри...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: