Македонците во Овчарани му одговорија на Караманлис

Игроорците на „Танец“ претресувани од грчките цариници како да се шверцери

Од нашиот известувач
Димитар Чулев

ОВЧАРАНИ - На Караманлис му се случи „народ“ во Овчарани, Леринско, само 24 часа откако се избламира со тврдењето дека во Грција „не постои и никогаш не постоело македонско малцинство“. Близу три илјади луѓе, кои играа, пееја и говореа на македонски јазик, викендот дојдоа на централната манифестација на празникот Свети Илија во Овчарани, а манифестацијата овој пат го привлече вниманието и на грчките медиуми.

„Славопровокација на скопјаните во Лерин“, објави на насловната страница вчера гласилото од Лерин „Прото тема“, а грчките електронски медиуми, меѓу кои предничи ТВ Антена, во континуитет објавуваат прилози од Овчарани, Солун, Скопје, Меџитлија, во кои комбинирано известуваат за „скопскиот упад“ во панаѓурот во Овчарани. Во живо вчера се емитуваше пренос од обидот на македонскиот национален ансамбл „Танец“ да влезе во Грција по петчасовните договарања со грчките ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонците во Овчарани му одговорија на Караманлис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: