Aлбанците за признавање на Македонците во Грција

Албанските државјани даваат силна поддршка на барањето од македонската влада упатено до Атина за признавање македонското малцинство во Грција.

Во анкетата на албанската новинска агенција „Балканвеб“ околу 80 отсто од изјаснетите Албанци, дадоа подршка на барањето за признавањето на македонското малцинство во Грција, пренесува дописникот на Макфакс.

Во анкетата направена на веб страница на „Балканвеб“ од вкупно 1012 изјаснети, 803 или 79,3 отсто дадоа подршка на барањето за признавање на малцинството, додека 209 или 20, 3 отсто се изјаснија против.

Оваа сондажа на оваа новинска агенција, беше објавена во неколку познати албански електронски и пишувани медиуми. крај мн ил
| | веќе видена | слични

Останато

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 230 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Aлбанците за признавање на Македонците во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: