Јово Вангеловски избран за претседател на Врховен суд

Судскиот совет денеска едногласно го избра судијата Јово Јовановски за претседател на Врховниот суд.

Јовановски доаѓа на местото на досегашниот претседател Дане Илиев, по само eden месец работа во Врховниот суд.

Новиот претседател на Врховниот суд е во кумско сродство со претседателот на Собранието Трајко Велјановски.

Претседателот на Судскиот совет Беќир Исени, непосредно по изборот на Јовановски изјави дека не гледа ништо спорно во изборот на новиот претседател на Врховниот суд.
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јово Вангеловски избран за претседател на Врховен суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: