Познати домашни пејачи на „Макфест 2008“

Годинашното 23 издание на фестивалот „Макфест“, што ќе се одржи од 10 до 12 октомври во Штип, привлече многу познати музички имиња од домашната сцена кои во Домот на културата „Ацо Шопов“ ќе ги одмерат силите со настапи во живо. Иако списокот уште не е конечен, уметничкиот директор Кристијан Габровски ни изјави дека голем дел од музичките ѕвезди го потврдиле своето учество. Александра Пилева, Јован Јованов, Роберт Билбилов, Маја Вукичевиќ, Искра Трпева, Ноне Неделковска, Мијата, групите „Паркети“, „Браво бенд“, како и дуетот Дани Димитровска и Влатко Илиевски, се позвучните музички имиња од листата на изведувачи.

- Листата на дебитанти е готова, а останаа уште неколку слободни места за првата полуфинална вечер, што до крајот на неделата секако ќе се пополнат. Задоволен сум од композициите што беа избрани од конкурсот, а дел од нив ги добивме по принципот на нарачка. Како и во изминатите години, ќе има три фестивалски вечери, ќе се пее во живо, а победникот ќе го избере публиката во салата - вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати домашни пејачи на „Макфест 2008“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: