Македонија - 192 години затвор за Бродец

Од 10 до 15 години затвор за 17 обвинети за случајот „Бродец“ пресуди вчера судскиот совет на Основниот суд Скопје 1. Максимални затворски казни заработија Лирим Јакупи-Нацист, Фатос Алија, Амир Сопа и Метин Ислами, оквалификувани како лидери на терористичката група, но се осудени во отсуство затоа што се во бегство. Доколку бидат уапсени, веднаш ќе бидат пренесени во затвор, а, според пресудата, по издржување на казната ќе бидат протерани од државата. На Хебиб Амети од Бродец судот му пресуди 12 години затвор, а останатите дванаесетмина од групата поради учество во терористичка организација и поседување оружје добија казна од 10 години затвор. Оценка на Судот е дека сведоците на одбраната не успеале да им помогнат на обвинетите бидејќи не биле искрени во своите искази. Во образложението стои дека обвинетите биле членови на терористичка група која два месеци функционирала во тетовското село, се сликале во маскирни униформи, а биле видливи и ровови ископани над селото и огромно количество запленето оружје. ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 381 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - 192 години затвор за Бродец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: