Македонија - 192 години затвор за Бродец

Од 10 до 15 години затвор за 17 обвинети за случајот „Бродец“ пресуди вчера судскиот совет на Основниот суд Скопје 1. Максимални затворски казни заработија Лирим Јакупи-Нацист, Фатос Алија, Амир Сопа и Метин Ислами, оквалификувани како лидери на терористичката група, но се осудени во отсуство затоа што се во бегство. Доколку бидат уапсени, веднаш ќе бидат пренесени во затвор, а, според пресудата, по издржување на казната ќе бидат протерани од државата. На Хебиб Амети од Бродец судот му пресуди 12 години затвор, а останатите дванаесетмина од групата поради учество во терористичка организација и поседување оружје добија казна од 10 години затвор. Оценка на Судот е дека сведоците на одбраната не успеале да им помогнат на обвинетите бидејќи не биле искрени во своите искази. Во образложението стои дека обвинетите биле членови на терористичка група која два месеци функционирала во тетовското село, се сликале во маскирни униформи, а биле видливи и ровови ископани над селото и огромно количество запленето оружје. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 291 | | | веќе видена

Фотографијата од записникот за поднесената кривична пријава во која стои исказот на Орче Камчев кој пријави изнуда во одделението за организиран криминал е ...
сите 369 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Власта е целосно инкриминирана и во паника. Криминалната банда на чело со аболицираниот Заев е качена на воз во еден правец, правец од кој нема назад. Месеците ...
сите 295 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - 192 години затвор за Бродец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: