Пари - Европа се запали за „бамболино“

Европа се загреа за струмичкото „бамболино“, малото чудо од лубеница без семки, кое трета година успешно се произведува на плантажите на „Агролозар“ од селото Хамзали. По успешниот пласман во супермаркетите во Германија и во Австрија, првпат годинава оваа мини-лубеница ќе се најде и на пребирливиот англиски пазар. - Со производството на „бамболино“ правиме позитивен имиџ за македонските земјоделски производи бидејќи е уникатен производ со врвен квалитет, кој се произведува по европски стандарди, за безбедност на храна што значи дека производството на ова лубеница се следи од семка до трпеза, што е многу важно во освојувањето на европскиоте пазар - вели Делчо Балтовски, сопственик на „Агролозар“, единствениот производител на „бамболино“ во Македонија. Довербата му ја дала американската компанија „Семинис“, светски лидер во индустријата за семенски материјали, а тој „бамболиното“ во комбинација со македонското сонце, плодната почва и вештите раце на производителите го направи европско чудо. Бамболиното е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 291 | | | веќе видена

Фотографијата од записникот за поднесената кривична пријава во која стои исказот на Орче Камчев кој пријави изнуда во одделението за организиран криминал е ...
сите 369 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Власта е целосно инкриминирана и во паника. Криминалната банда на чело со аболицираниот Заев е качена на воз во еден правец, правец од кој нема назад. Месеците ...
сите 295 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Европа се запали за „бамболино“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: