Пари - Европа се запали за „бамболино“

Европа се загреа за струмичкото „бамболино“, малото чудо од лубеница без семки, кое трета година успешно се произведува на плантажите на „Агролозар“ од селото Хамзали. По успешниот пласман во супермаркетите во Германија и во Австрија, првпат годинава оваа мини-лубеница ќе се најде и на пребирливиот англиски пазар. - Со производството на „бамболино“ правиме позитивен имиџ за македонските земјоделски производи бидејќи е уникатен производ со врвен квалитет, кој се произведува по европски стандарди, за безбедност на храна што значи дека производството на ова лубеница се следи од семка до трпеза, што е многу важно во освојувањето на европскиоте пазар - вели Делчо Балтовски, сопственик на „Агролозар“, единствениот производител на „бамболино“ во Македонија. Довербата му ја дала американската компанија „Семинис“, светски лидер во индустријата за семенски материјали, а тој „бамболиното“ во комбинација со македонското сонце, плодната почва и вештите раце на производителите го направи европско чудо. Бамболиното е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 182 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Европа се запали за „бамболино“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: