Вевчани три месеца без улично светло

Темен вилает од некои многу далечни заборавени времиња. Вака изгледа Вевчани веќе три месеца, откако во уличните светилки струјата ја секна ЕВН.

Вевчанци, познати по нивната жилавост, се револтирани од темнината, бидејќи, како што тврдат тие, околу 90% од населението овде редовно ги плаќаlo сметките за струја.

„Нешто незамисливо е во 21-ви век да сме без улично осветлување“, рече Наумка Русеска, жител на Вевчани.

„Ова што е Вевчани во темница, во овој период сега, е како една елементарна непогода за Вевчани“, вели Витомир Костојчиноски, жител на Вевчани.

Локалната власт тврди дека жителите и општината ништо не му должат на ЕВН, дека се работи за притисок за наплата на комуналната такса, што ЕВН не успеала да ја наплати во изминативе години и сега тоа го бара од општината, за што таа го тужи електростопанското претпријатие.

Во ЕВН, пак, велат дека Вевчани е една од 15-те општини во земјава каде поради неплатен долг од 30.000 евра е исклучено уличното ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вевчани три месеца без улично светло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: