Култура - Венера од Скупи најразголена меѓу македонските антички убавици

Венера од Скупи најразголена меѓу македонските антички убавици

Срамежливата Венера од 2-3 век пронајдена пред два дена на археолошкиот локалитет Скупи во непосредна близина на Скопје е најсофистицирано изработена скулптура на античка божица пронајдена на македонско тло, велат археолозите што учествуваа во ископувањата. Убавината на мермерната Венера Пудентис (срамежлива), која е речиси целосно сочувана, се неспоредливи со оние на неколкуте Афродити, грчкиот пандан на римската божица Венера, пронајдени на локалитетите Стибера, Хераклеја и Стоби. Таа е изработена во природна големина, со двете раце поставени на женските атрибути и со делфин покрај ногата. - За разлика од вообичаеното претставување на Афродита, односно Венера, кое подразбира дека телото на божицата е покриена со тенко провидно платно под кое се насетува нејзината голотија, нашата Венера ја нема таа минимална прекривка, туку е целосно гола - вели Марина Ончевска-Тодоровска, археолог од Музеј на Град Скопје и раководител на ископувањата ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Венера од Скупи најразголена меѓу македонските антички убавици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: