Свет - Техеран меѓу стапот на САД и морковот на ЕУ

Иран останува цврсто на ставот да продолжи со богатење на ураниум и покрај заканата од Западот за нови поостри санкции. Во неговата намера не го поколебаа ни заканите од американскиот претседател Џорџ Буш од можна воена акција, ниту, пак, поттикот на ЕУ во замена за соработка. Размерот на најавените казни се уште е неизвесен, но едно е сосема јасно, санкциите би можеле да доведат до зголемување на веќе вртоглавиот пораст на цената на нафтата, поради што ЕУ се уште се колеба за воведување на санкциите. - Пазарот станува нервозен поради ситуацијата со Иран - вели Фил Флин, експерт од корпорацијата „Аларон трејдинг“ од Чикаго, додавајќи дека постои страв оти Иран може да возврати со повлекување на нафтата од светските пазари. И покрај најавата дека ЕУ ќе ги замрзне сите средства на иранската „Мели банка“, во Унијата постојат различни ставови за тоа колку далеку треба да се оди со санкциите за извоз на гас и на нафта од Иран поради енергетските врски меѓу Иран и Европа. Европските земји се едни од главните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Техеран меѓу стапот на САД и морковот на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: